Vad händer på trafikskolan i april?

April är en spännande månad för Östra Trafikskolan! 🌷

Efter ett ägarbyte ingår vi numera i On Via-koncernen och ser fram emot vad detta kan innebära för oss här på skolan. Carina (bilden) kliver upp och tar över som trafikskolechef utöver sina arbetsuppgifter som receptionist medan Ingemar fortsatt axlar rollen som utbildningsledare 🙂

Vi har, som ni kanske har sett, börjat jobba på att komma igång med teorilektioner igen. Är detta något du är intresserad av att gå, eller känner du någon som gärna vill få matnyttig information framförd av våra kunniga lärare? Intresseanmäl dig gärna via den här länken, så hör vi av oss så fort det är dags att börja boka in sig! 🙋🏻 🙋🏻‍♂️

Sommarens semesterschema är färdigt och därmed är även sommarens intensivkurser satta. Just nu finns lite lediga platser kvar för dig som vill köra intensivt i början av sommaren (under juni) och för dig som vill köra lite senare under sommaren (v. 32-33 och framåt) så hör av dig om du är intresserad av att boka en intensivkurs. Upplägget är 80 minuters lektionstid om dagen, så det kommer fortfarande att finnas gott om tid både för sol och bad! 🌞