Uppdatering angående pandemiläget

Sedan en cirka en månad tillbaka har läget uppdaterats för trafikutbildare, och vi lyder numera under restriktioner på 1 besökare per 10m² vilket praktiskt betyder att vi får ha max 5 besökare i lokalen — utöver under den tid då vi genomför Riskettan eller Handledarkurser, då vi istället bara får ha 2 besökare på plats i receptionen. Detta sker generellt under eftermiddag på tisdagar och sen eftermiddag på onsdagar.

Kom gärna utan sällskap när du besöker receptionen för att undvika onödig trängsel, eller var som sällskap beredd på att få vänta utanför ifall ni besöker oss under de tider då vi har lite fler besökare på plats.

Nu när det är lite varmare i luften ställer vi dagligen ut våra utemöbler (så länge vädret tillåter), så utnyttja gärna att sitta på dessa i väntan på lektion eller betjäning i reception – på eftermiddagarna träffar solen väldigt fint här utanför!

Tillsammans hjälps vi åt att stoppa smittspridningen!